Lukesciu efektas 4b

David Robson „Lūkesčių efektas“: ko tikiesi – toks ir rezultatas

Gan keista, kai lūkesčiai analizuojami ir netgi išaukštinami ne New Age savigalbos ir nušvitimo vadovėlyje, tačiau mokslininko knygoje. Taip, būtent David Robson knygoje „Lūkesčių efektas. Kaip mąstysena gali pakeisti jūsų gyvenimą“.

Likau, švelniai tariant, nustebusi, kai dar visai knygos pradžioje radau religinėms filosofijoms būdingą mintį „kaip viduje, taip išorėje“ arba „vidus formuoja išorę, o ne išorė vidų“. Žinoma, šią mintį galima įvairiai interpretuoti ir nukeliauti į kraštutinumus. David Robson tvirtinimu, įsitikinimai nėra panacėja ir galbūt nelemia radikaliai skirtingų rezultatų. Tačiau veikia kaip reikšminga korekcija įvykių eigoje.

Kad būtų paprasčiau suprasti, paimkime pavyzdį. Grupė žmonių serga sunkia liga. Dalis tų žmonių save laiko pasmerktais ligoniais, o kita dalis ligą priima kaip iššūkį, bet ne mirties nuosprendį. Kitaip sakant, tikisi pasveikti. Pirmoji dalis žmonių iš tiesų mirs arba sveiks gerokai lėčiau ir sudėtingiau. Tuo tarpu antrųjų galimybės pasveikti bus gerokai didesnės ir lengvesnės.

Kitas pavyzdys gali būti susijęs su mūsų požiūriu į senėjimą. Dalis žmonių turi vidines nuostatas, kad senatvė reiškia suvaikėjimą, buvimą namisėda klipata, o gal ir sirgimą demencija. Kita dalis žmonių senatvę įsivaizduoja kaip vis dar aktyvų gyvenimo laikotarpį, suteikiantį galimybę gyventi pilnavertį gyvenimą ir galbūt netgi nuveikti dalykus, kuriems trūko laiko auginant vaikus ir dirbant. Koks šių žmonių ateities scenarijus? Pirmieji, galvoje turėdami neigiamą modelį, sukuria savaime išsipildančią pranašystę ir greičiausiai anksčiau susidurs su sunkiomis ligomis, vis labiau krentančiu darbingumu ir veiklumu. Antrieji irgi kuria savaime išsipildančią pranašystę – gyvens gal kiek lėčiau nei jaunystėje, tačiau išliks sveikesni ir aktyvesni už pirmuosius.

Šie pavyzdžiai – ne sapalionės. Daugybė mokslinių tyrimų ir eksperimentų patvirtina tokią įvykių eigą. Negana to, tyrimų mastas apima daugybę įvairių sričių. Knygoje pateikiama informacija, kaip mus veikia placebas, nocebas, požiūris į miego trūkumą ar nerimą, aplinkinių žmonių kūno kalba, tėvų skiepijami įsitikinimai ar tiesiog stebimas jų elgesys. Mūsų lūkesčiai konkrečiose situacijose atsispindi hormoniniais, kraujospūdžio ir kitais pakitimais kūne. Identiškos aplinkybės gali duoti skirtingus rezultatus vien dėl skirtingų įsitikinimų ir reakcijų į situaciją.

Lukesciu efektas 5

Ypatingai mano dėmesį patraukė skyrelis apie afirmacijų poveikį, nes pastaruoju metu klausausi hipnoterapijos įrašų ir stebiu jų teigiamą poveikį. Hipnoterapija iš esmės ir yra daugybės afirmacijų klausymasis – įvardijama, kokias atgyvenusias nuostatas ir jausmus paleidžiu, bei ką naudingo į savo gyvenimą priimu. Svarsčiau, kad tai veikia kaip lėtas neuronų jungčių ir pasąmonės programų perinstaliavimas ir galbūt nieko keisto, kad nuoseklus klausymas daro poveikį. Ši knyga tai patvirtina. Viena iš minčių šia tema skamba taip: „Galite manyti, jog afirmacijos stiprina savivertės pamatus, kad mūsų nuomonė apie save nebebūtų taip lengvai paveikiama kitų nuomonės.“ (psl. 243) Stiprėjant savivertei ir mažiau reaguojant į aplinkos neigiamus lūkesčius bei nepagrįstą kritiką, pakeičiame ir savaime išsipildančias pranašystes, o taip pat tampame atsparesni sunkumų akivaizdoje. Žiūrint į ilgalaikę perspektyvą, kinta bendra gyvenimo kokybė.

Kaip bebūtų gaila, mus labai ir net labai stipriai veikia bei formuoja aplinka. Gera žinia ta, kad būdami suaugę, galime imtis neigiamų įtakų neutralizavimo: „Jei visas pasaulis yra scena, tai mums scenarijus dažniausiai rašo mus supantys žmonės. Praeityje galbūt patys to nesuvokdami vaidinome tuos vaidmenis kaip nieko nenutuokiantys aktoriai. Tačiau taip neturi būti. Išmokę atpažinti mums skirtus scenarijus, galime imti ir atsisakyti mums netinkančių jo vietų ir patys kurti savo likimus“. (psl. 247) Knygos turinys visų pirma skatina kvestionuoti nuostatas ir lūkesčius, kuriuos priimame kaip savaime suprantamus. Vien supratimas apie įstikinimų poveikį mūsų gyvenimui jau yra pokyčio pradžia.

Nors ši knyga skaitėsi kiek lėtokai, tačiau buvo labai naudinga. Dalis idėjų buvo dar negirdėta, kita dalis girdėta, tačiau ne moksliniame kontekste ir be patvirtinimo tyrimais. Manau, kad „Lūkesčių efektas“ turėtų būti perskaitytas tiek tų, kurie domisi saviugda  ir dvasinėmis filosofijomis, tiek tų, kurie pasikliauja tik mokslu ir į saviugdą žvelgia su skepticizmu.

Knygą išleido negrožinės literatūros leidykla „Eugrimas“.

Parašykite komentarą