Gilus darbas 1

Cal Newport „Gilus darbas“, arba kokią kainą mokame multitaskindami?

Ant Cal Newport knygos „Gilus darbas“ viršelio yra frazė, kuri traukia kaip magnetas: „Keturios sėkmės taisyklės išsiblaškiusiame pasaulyje“. O, taip, išsiblaškęs pasaulis ir išsiblaškę mes – jeigu ne visi, tai bent daugelis. Net ir iš pirmo žvilgsnio lėta kasdienybė pilna multitaskinimo, kuris dažnu atveju vienaip ar kitaip susijęs su išmaniosiomis technologijomis. Kad ir ką beveiktume, ranka pati siekia telefono, nes REIKIA paskrolinti – sunkiai gelbsti net išjungti notification’ai apie naujus el. laiškus, žinutes ar pranešimus socialiniuose tinkluose.

Išmaniojo patikrinimu užpildom tarpelius tarp darbų, o taip pat visas nuobodulį keliančias situacijas. Stovime ilgoje eilėje parduotuvėje – paskrolinam, laukiame oro uoste – paskrolinam, važiuojame viešuoju transportu – paskrolinam. Ką ten viešuoju – dalis žmonių telefoną spėja pamaigyti ir patys sėdėdami už vairo. Ir ką ten nuobodulio akimirkos – skrolinam net sėdėdami restorane su partneriu ar draugų būriu. Ir kokios dar pertraukėlės tarp darbų – darbus nutraukiame tam, kad patenkintume nevaldomą impulsą gauti greitą dozę dopamino…

Knyga „Gilus darbas“ iš tiesų sukasi aplink išmanąsias technologijas. Ne tik socialinius tinklus, bet ir el. pašto dėžutę. Apie tai, kad gyvename laikais, kai esame pasiekiami 24/7/365. Kad klimptume vis giliau į šį liūną, pasirūpina algoritmai ir įvairiausios marketingo gudrybės, paremtos psichologija ir neuromokslu. Prie liūno prisideda ir nusistovėjęs darbų organizavimas – darbuotojai privalo būti pasiekiami ir reguliariai tikrinti el. pašto dėžutę, Teams’us, kolektyvo susirašinėjimą messengeryje ir kt. Regis, vis labiau išsitrina ribos tarp darbo ir laisvalaikio, nes visa para užpildyta virtualiais pranešimais, žinutėmis, vaizdais ir dopamino pliūpsniais. Smegenys netenka vis daugiau gyvybiškai svarbių progų pailsėti, atsipalaiduoti ir panuobodžiauti.

Gilus darbas 2

Šioje knygoje nuolatinis pasiekiamumas ir dirgikliai įvardijami vienu žodžiu – blaška. Tai yra veiksniai, atitraukiantys nuo susikaupimo. Labai gaila, tačiau išsiblaškymas sparčiai leidžia šaknis ir pavirsta ilgalaike mūsų funkcionavimo dalimi. Kitaip sakant, galime nuspręsti mažiau blaškytis ir labiau susitelkti į darbus, tačiau neišvengiamai patirsime fiasko. Prireiks laiko, kol gebėsime vėl sukoncentruoti dėmesį ilgėlesnį laiką. Tačiau pasistengti verta, nes „darbas, atliekamas susikaupus, teikia ne tik ekonominės naudos, bet ir gyvenimo pilnatvės jausmą“ (psl. 76). Pasak knygos autoriaus, tik gilus darbas, atliekamas susitelkus, gali kurti pridėtinę vertę, bei padėti tapti savo srities profesionalu. Pats Cal Newport yra akademikas ir skaitant knygą atrodo, kad jo idėjos labai glaudžiai susijusios būtent su akademinio pasaulio darbuotojais, programuotojais ar verslininkais.

Visgi pakankamai aišku, kad susitelkimas yra naudingas dirbant BET KOKĮ darbą ir KIEKVIENAM žmogui: „nebūtina ypatinga profesija, pakanka ypatingo požiūrio į tai, ką darote“. Ši idėja ir apskritai knygos turinys siejasi su pagal tikrą istoriją sukurtu filmu „Taikusis karys“, gausiu budistinių elementų, kurie vienaip ar kitaip veda į esamą akimirką, buvimą Čia ir Dabar. Pastarojo gebėjimo itin trūksta ne tik pagrindiniam filmo veikėjui, bet ir daugeliui iš mūsų. Mintimis ir dėmesiu klaidžiodami po praeitį, ateitį ar alternatyvius socialinių tinklų pasaulius atimame iš savęs tikrąjį gyvenimą, jo džiaugsmą ir prasmę. (Tarp kitko, „Taikusis karys“ personažas Dan Millman yra išleidęs ne vieną knygą saviugdos tema, kelios iš jų yra išverstos ir į lietuvių kalbą).

Turiu pripažinti, kad jaučiu, jog kalbėdama apie šią knygą, šiek tiek trypčioju aplink. Iš dalies dėl to, kad nenoriu pateikti paviršutiniškos santraukos, kokios gi tos keturios sėkmės taisyklės išsiblaškiusiame pasaulyje ir kuo naudingas gilus darbas. Greičiausiai kiltų mintis „viskas ir taip aišku“, o išgirdus taisyklę „atsisakykite socialinių tinklų“ gali kilti kita automatinė mintis „to tai jau nebus“. Tad verčiau akcentuosiu, kad autorius yra visiškai įsitikinęs savo idėjų teisingumu, nes jomis vadovaujasi jau daugiau nei 10 metų ir patiria didžiulę naudą ir produktyvumą. Kartu jis lieka šiek tiek lankstus, kai kalbama apie kitus žmones ir kitų gyvenimus. Jis ragina atsižvelgti į konkrečias gyvenimo aplinkybes, gyvenimo būdą, užimamas darbo pareigas ir kt. Atitinkamai pateikia skirtingus scenarijus, kaip galima didinti gilaus darbo laiką savo kasdienybėje ir tapti IŠ TIKRŲJŲ produktyviu, o ne save sekinančiu žmogumi.

Nuosekliai skaitant knygą, daug „viskas ir taip aišku“ idėjų įgauna daugiau gylio ir naujų atspalvių. Gausu tyrimų, situacijas iliustruojančių pavyzdžių ir patirčių, statistikos ir kitų argumentų, kurie Cal Newport idėjoms suteikia svorio. Taip pat smagu, kad autorius drąsiai kritikuoja darbo organizavimo nuostatas, nusistovėjusį požiūrį į būtinybę gausiai reikštis socialiniuose tinkluose, kritiškai pasisako ir apie digital detox dienas… Kodėl? Atsiversk šią knygą ir sužinok, o svarbiausia – padėk sau atsakyti į klausimą, kaip po velniais susikaupti?! :)

Knygą išleido negrožinės literatūros leidykla „Eugrimas“.

Parašykite komentarą